30 Ocak 2016 Cumartesi

Berlin Gezi Notları (1)

İlk gün yazısı evet biraz keyifsiz. Uçaktan iner inmez heyecanla gittiğim Pergamon Museum, Neues Museum, ertesi sabah erkenden ziyaret ettiğim Yahudi Anıtları ve Brandenburg Gate görselleri, kısaca en iyiler, ertesi gün sabah erken saatlerde Unter Den Linden caddesinde yürürken cebimden çalınan telefonum ile kayıplara karıştı. Talihsiz bir deneyimdi. Ama ben kısa kısa buralardan bahsedicem. Sonrasında iş telefonum ile geziye devam edebildim. Bok bir moralle.

Lustgarten - Berliner Dome
Tegel'e 1 saat rötarlı indim. İnternetten satın aldığım ulaşım + müzeler adası Berlincard 'ı A Terminali'ndeki desklerinden teslim aldım. 3 gün için 42 Euro. Tavsiye ederim. TXL numaralı otobüs Havaş gibi çalışıyor. Tek bilet ile müzeler adası ve şehir iç ulaşım çok keyifli, makinaya bir kez okutmanız yeterli. Otobüs her 10dk bir ve 45 dakikada şehir merkezinde. Lustgarden'a yakın bir durakta indim ve (Bergama) Pergamon Museum'a giriş yaptım. Kapalı olan Bergama Kapısı nedeni ile İştar 'dan giriş yapıyorsunuz. Saat 6 ve oldukça kalabalıktı. Mavi Duvarlar, Aslanlı Yol, Antik Kalıntılar, Ege bölgesine ait bolca sütun-taş, Milet Şehri. Güzel bir mozaik. Milet'ten, dönemin bir oda zemininden. Yüzsüz hırsızlar diyip çıktım djfkahf. Koca müzeden bir cümle aklımda kalan bunlar işte. Museum Island, Bodestrasse'de.
 
Görsel kaynak: smb.museum.com

Görsel kaynak : smb.museum.com, İştar Kapısı
Dip not. Hiç bir müzede ve galeride, Alman Tarih Müzesi hariç, kablosuz internet yok.  Sitelerinde yazdığı halde yok. Vermek zorunda değiller elbet ama hazırlıklı olun. Diğer şehirlerdeki konforu bulamadım. Çoğu müzede eserlerin bilgileri de Almanca. Teknik Almancam olmasa da 4 sene bu dili okudum. Etraftaki bilgilerin çoğunu anlıyorum. Bunu da belki bilmiyorsunuzdur, yazmış olayım :)
 
Oradan, beni heyecanlandıran Neues Museum'a geçtim. Kapılar komşu. Birinden çıkıp ötekine giriş yapıyorsunuz. Tüm müzelerde dolaplar askılar ücretsiz. İçeriler sıcak, insanlar yardımcı, soğuk ve sessiz. Çalışanların hepsi 50 yaş üstü. Nefertiti büstü ile yakından ilgilendiğim için Mumyalar, kalıntılar ve belgeler ile hiç zaman kaybetmedim.
 
Nefertiti, hoş bir şekilde gitmiyor bu Dünya'dan ama bilmiyorum karakter olarak kendime çok yakın bulduğum bir yeri var. Gizemli ve güçlü bir kadın. İsmi güzellikten gelen demek. Tek tanrılı dine ilk inanan firavunun karısıydı. Sanat ile dinin ayrıldığı ilk dönemin isimleriydiler. Yönetimdeydi. Dönemin rahipleri bundan inanılmaz rahatsızdı. Öldürüldüğü söyleniyor. O kadar nefret etmişler ki, ölünce bile resimlerine zarar vermişler. Ama Mısır döneminden kalan en görkemli eserlerden biri kireçtaşından yapılmış bu büstü. Asil bir ailesi yokmuş, bir subay kızıymış. Diğer bulunan eserle kıyaslanınca aslında, çok güzel olmadığı, büstünde burnu ve yanaklarının sonradan düzeltildiği keşfedilmiş. Tıraşlı kafası ve sürmeleri ile, mumyasında başında bir darbe izi varmış. Fotoğraf çekmek yasak. Rahatsız eden yeşim renkli büyük bu odada sergileniyor. Başında tam 3 koruma var. Çok özel bir eser. Museum Island Bodestrasse'de. 

Görsel kaynak : smb.museum.com, Nefertiti Büstü

Görsel kaynak : smb.museum.com, Nefertiti Büstü
Hava oldukça soğuk ve temizdi, enerjim yerine geldi, çıktım ve hostele yürüdüm. İyi bir tercih yapmışım. Cityhostel, Mohren metro istasyonu yanı başı, 10 dakikada Alexanderplatz. Kahvaltı dahil 3 gece 52 Euro ödedim. Tertemiz, sıcak, geniş odalar ve çok merkezi. Tek sıkıntısı wi-fi çekmiyor ve odada priz az. Oda arkadaşım italyan bir çocuğa telefonum çalındı diye numara vermekten kurtuldum ama Berghain'a bensiz gittiği için çok üzüldüm. Güle güle ismini anlamadığım İtalyan çocuk, umarım başka bir dünyada karşılıklı dans ederiz. Glinkastrasse 5'te.
 
2. Gün : Yahudi Anıtları, Brandenburg Tor, Bode Museum, Berliner Dom, Alte National Gallery, Alexanderplatz, Berlin TV Kulesi, Pure Origins 'de öğle molası, Friedrichstrasse ve tozlu dükkan 2. elci "Motz Der Laden"de alış veriş!
 

2 yorum:

  1. Berlin gidilmesi ve gezilmesi lazım. Hem Bowie'nin ikinci evi hem de korkunç bir tarihi var. Arkadaşla gitme planı yapmıştık, fakat kız turcunun "Berlin mi hiçbir şey yok ki orada" lafına uyup geçiştirmişti. Turcuyu camdan aşağı sallandırmayı düşünmüştüm. Neyse zaten ben kendi yoluma gittim. Öfff yazın Berlin'e mi gitsem ^^

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet, hakkın varmış, turcu kız cahil cühelanın tekiymiş. Böyle bir fırsatın varsa lütfen git ve gez, yerinde olsam 4 gün ayırırdım, bana yetmedi. Bir de sana özel bir detay, bir çok dükkanın camında sessizce sallanan Bowie posterleri vardı, keşke bir tane çekseydim senin için. Biraz tatsız gezdim sokakları, hiç aklıma gelmedi bak. Git, hiç bekleme.

      Sil