6 Mart 2014 Perşembe

What A Come Back; Adidas Stan Smith 2014

Adidas Stan Smith, Adidas’ın ünlü tenisçi Stan Smith için yorumladığı özel bir ayakkabı. Günümüzde tenis ayakkabısı olarak kullanılmıyor ancak  1960 ile 1980 yılları arasında kortlarda çılgın atan Stan Smith için 1971’de kendi ismi ile üretime çıktığı bu özel ayakkabı, yıllar içinde bir trende dönüştü. “Adidas’ın yaptığı ne trend olmuyor kiiii”  dediğinizi  duyar gibiyim.  Normalinden biraz daha yüksek taban üzerinde beyaz deri ile devam eden, dilinde Stan Beylerin bir özel çizim yüz resmi,  tendon hizzasında ise meşhur klasik logosu ve Stan Smith yazısı, Adidas’ın hafif yatay 3 çizgisinin sağ içte ve sol içte belirsiz delikler ve dikişler ile simgelendiği,  yıllar içinde bu minimal tasarıma özünde sadık kalarak farklı versiyonlarla çeşitlenen Stan Smirth, lastik pabuç klasmanında marka değeri ile ön plana çıkıyor.  “Eee ne yani, bildiğin spor ayakkabı işte” diyenlerin ağzına vuracak cinsten bir dünya takipçiye sahip.


1967 yılında tenis ayakkabısı için üretildiğinde Stan Smith daha deyil iken, 1971 yılında ismi hakkı için bu başarılı abimiz önerildi ve köpük yeşili rengi ile ürün pazarında 1. Sırayı aldı. 1973 yılında Smith,’in Adidas ile spor ayakkabısı için imzaladığı sponsorluk anlaşması, tarihinde en etkili 50 Spor Ayakkabısı Sponsorluğu anlaşmasında 13. Sıraya yerleşti. Adidas 1978 yılına kadar üzerinde her hangi bir sporcu ismi yazması konusunda karar verememişti ama bu yıldan sonra dil ve tendon üzerinde marka çalıştılar ve böylece ayakkabı şuan ki son halini aldı.

Stan Smith Beyler
1988 yılına geldiğimizde, 22 Milyon adet satıldığı listelendi ve ağız ile kamyon çekme, 98 tane böcek yutma gibi abidik rekorların olduğu Guinnes Rekorlar Kitabına girdi. 1994 yılında ise satış rakamı 23.7 ulaştı.
2000’li yıllara geldiğimizde ise,  -burada daha hoş bilgilere rastlayacaksınız zira ürünün ayakkabı değil de hamburger olduğunu düşünebilirsiniz.  2008 yılında “80’s” ismi verilen bir parti daha satışa sunuldu ve 1971 yılından itibaren ortaya çıkan satış rakamı 30 Milyon’u buldu.  Ayakkabı ismi “ahanda bu olsun” diye Stan Smith’e götüren ünlü Tenis Yöneticisi Donald Dell’in bir radyo programında verdiği bilgiye göre; 1971 yılından 2009 yılına kadar ayakkabının geliri tamı tamına 65 Milyon Dolara ulaştığı öğrenildi. 8 farklı versiyon ile en geniş tenis ayakkabısı satışı yaptıklarının da altını çizdi. 
Dünya üzerinde zilyon tane özel sıralamada yer alan, çok özel serileri, limited editionları felan üretilen (en bilinenleri Star Wars, Jeremy Scott, 80's)  Adidas Stan Smith, 2011 yılında üretimini durdurma kararı aldı ve inzivaya çekildi. Bu süre içinde çeşitli online mağazalarda bulunmaya elbette devam etti. Bakıyorsun böyle 45 numarası felan kalmış oluyor, ebay’e girdiğinizde eskimiş Stan’lerini satanlara rastlıyorsunuz. İlanlarda yenilerini arayanlar da var. 


2014 için bir geri üretim spekülasyonu çıktı. Adidas, 31 Mayıs 2013 ‘te ise “biz resmen 2014 ‘te Stan Smith ile tekrar geliyoruz” dediler. Bu yılın geç Şubat erken Mart döneminde ise Adidas Stan Smith hem klasik hem de çok özel dokularda üretilen Consortium serisi ile raflarda yerini aldı. 4 tanesini yukarıda görüyorsunuz. Ayakkabının yanı sıra tatlış tshirtleri, köpük yeşili eşortman altları ve üstleri, yeşilin haricinde kırmızı rengi olan modelin ayakkabıları henüz ilk aydan tüketildi. Stan Smith'in şahsen yeşilden ziyade laciverti sevmesi unutulmadı. Ürünlerin lacivert versiyonu da üretildi. Marka değeri, pazar payı, edinebilme çılgınlığı, hamburger gibi hızlı tüketilmesi, rahatlığı vs. tüm bunları yan yana koyduğunuzda bu tüketimin aslında normal karşılığının olduğunu görebiliyorsunuz. Gardrobunda oldschool severlerin gönlüne taht kuran Stan Smith Adidas için, şu sıralar Avrupa’da ve Asya’da online sneaker satışları yapan mağazalardan takibini yapıp talepte bulunabilirsiniz. Birkaç tanesi ile yazışma yaptığımda yaygın numaraların belirli aralıklarda tüm yıl boyunca satışa çıkartılacağını öğrendim. Ancak markanın koleksiyonerleri bu özel serinin peşini bu yıl hiç bırakmayacak gibi. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder