17 Ağustos 2011 Çarşamba

Tatil dediğin nedir ki ?


Merakla beklenilen ayvalık tatilimi bu yıl 24 Ağustos – 1 eylül 2011 tarihleri arası yapmaya karar vermiş olup, konun resmiyet kazandığını paylaşmaktan büyük zevk ve memnuniyet duyuyorum. kamil koç’tan tek kişilik gidiş-dönüş (rica ediyorum tek kişi) otobüs biletimi aldığımı ve lanet bir 9 saatlik kara yolculuğundan sonra şeker bayramı da dahil 9 gün boyunca Ayvalık’da olacağımı teyid etmek isterim. Bu süre boyunca çeşitli aile aktiviteleri ile geçecek, evde beni karşılayan nüfusun şimdilik 12 kişi olduğunu göz önünde bulundurursak, kısmen iç açıcı bir durumum olmayacak ve muhtemelen rakı sofrasından kalktığımda kendime yatacak yer bulamayacağım. ayrıca belirtmek isterim ki, “resimler nerrrde?” “Çok kıskandımmm”, “ayıp oluyor ama“ ,“benim yerimede denize gir güneşlen” “bunu yazdım bir kenara” gibi sitemlere keyifle cevap vereceğim ve daha detaylı bilgi arayışları içinde olan arkadaşların, olası "cevapsız" kalacak aramalarına hazırlıklı olmasını rica edeceğim. Sabah kahvaltısını en mükemmel huzurun ortasında yapacağım ve büyük telaşın yani plaja gitme hazırlığının arasından kaytararak, oturduğum yerden kalabalığa esprilerimi patlatacağım. Arada bir İstanbul hayatımı anlatacağım onlara, arada bir yaşanmış hayatları, belkide unuttuğum insanların isimlerini soracaklar, kim bilir ? Çocukluğumun geçtiği sokakları caddeleri seyrederek çam ağaçlarının arasından deniz kokusunu takip edeceğim. Sarı kumların ellerimde bıraktığı ince çizgileri seyredeceğim. Güneşin kavurduğu dakikalarda ayaklarımı yakarak kıyıya ulaşacağım. Her seferinde tekrarladığım ve yazılarıma ismini veren Ege'nin Laciverti'ne dokunacağım. Suya eğildiğim vakit, ayak parmaklarımın yanında dolaşan küçük balıklarla dalga geçeceğim. o berrak suya daldığımda gözlerimi açtığım vakit onlarla göz göze geleceğim de şüphesiz. tuzlu suyun gözlerimi yakmasını saymıyorum bile. Hiç sıkılmadan, hiç usanmadan şezlong ile kumsal arası yürüyeceğim ve kıyıda deniz kabuğu toplayacağım. Akşama babamla, mangal başı keyfini kaçıracağımı düşünüyorsanız külliyen yanılıyorsunuz. Gözümün içine kaçamak bakışlar atarak, bana keyifle bir duble rakı koymasını seyredeceğim ve içmezsem balığın ağlayacağını tembihleyecek. Denizden dakikalar önce çıkan balığımı mideme indirirken, ege güneşinin yaktığı hafif pembe omuzlarımı seyredeceğim ve fonda belki bir Müzeyyen Senar çalacak. Deniz yorgunu kafamı yastığa koyduğumda anda, günden kalan dalga sesleri ile gecenin cırcır böcekleri arasında uykuya dalacağım.

Kedimi özleyeceğim çünkü Tarçın bu yıl annemin ültimatomu ile karşılaştı. Onu Ayşegül ablasına ve evime emanet edeceğim, bizsiz 5 gün evde bol mama ve bol su ile yanlız kalacak. Gittiğim halde kardeşimi de özleyeceğim çünkü oda bayrama kadar İzmir'de dershaneye gidiyor olacak. Neyse ki ona bir tekne turu ısmarlayarak hem kendimi hem onu hemde ayvalık tatilimi şımartacağım. Bunun konuşmasını zaten aramızda günler öncesinden yapmış olacağız, sabah yine bomba bir kahvaltı sonrası çantalarımızı sırtlanıp tekneye atlayacağız. Sınırsız laciverti seyretmek dahil bir keyif ile açılacağız ege denizine. yunan adaları bize karşıdan el sallayacak, dönüşte ise sırtımızı onlara vereceğiz ve Ayvalık'ın kolları ile gün batımına sarılacağız. Tüm bunları tekrar tekrar yaşayacağım ve günler geçecek. Aklımda yine 90'lara, Ayvalık'a ve çocukluğuma ait sahneleri ile İstanbul'a döneceğim.
.......
Bu yazdıklarım belki sıradan belki çok iştahlı, belki Ayvalık kokulu belkide hiç, hiç bir şey. Tatil dediğin nedir ki? Belki biraz gerçeklerden kaçmak, belki kendini unutmak. Bağlılık, hayatlarımızda çeşitlilik gösterir ancak ömür; mutsuz olmak için kısa, Ayvalık'ta yaşamak için ise, saniyenin onda biri. Çok şey de yazılabilir, yada yine hiç bir şey. Ama şu bir gerçek ki, Ayvalık; aşktır. Ayvalık; sarhoştur. Ayvalık; tutkudur.

5 yorum:

  1. Benim bir kızım bir de oğlum var. Kızımın kızıl saçları parlar Ayvalık güneşinde. Ben Tarçın derim ona. Oğlumun ise adı Ege'dir zaten. Belki onların da çocuklukları geçer Ayvalık'ta. Ne dersin? Olur mu acaba? Güzel midir Ayvalık'ta çocukluk? Gerçi bu özleme, minicik bir tatil arasına bakınca ne denli güzel geçtiği canlanıyor gözlerimde...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ne güzel, benim kedimin ismi de Tarçın, Tarçınlar hep çok tatlış olur. Keşke çıkıp gitmeseydik Ayvalık'tan, bazen bu aptal şehirdeki herşeyi itip oradaki evime yerleşmek istiyorum, bir iş bulsam döner giderim. Umarım çocuklarınızın hayatında daha fazla yer edinir Ayvalık, hatta herşeyden daha da fazla.

      Sil